Dodržujte zásady bezpečného opalování, zpomalíte stárnutí pleti!

Opalování k létu patří, jde však o stále náročnější zatěžkávací zkoušku pro naši pokožku. Sílu slunečních paprsků stále velká většina z nás hodně podceňuje, opalovací kosmetiku tak používáme buď nesprávnou, nebo jen v minimálním množství.

Kůže má sice rychlou regenerační schopnost a po každém spálení se poměrně rychle zahojí, následky každého nezodpovědného opalování se v ní však ukrývají dál. Po čase se tak začnou projevovat buď předčasným stárnutím pokožky, nebo i zdravotními problémy.

Typické projevy spálení kůže

V důsledku neopatrného slunění a nadměrné dávky slunečního záření, zejména typu UVB, se na kůži objeví typické a těžko přehlédnutelné příznaky popálení. Kůže zrudne, svědí, pálí či bolí, v horším případě se objeví i puchýře. K těmto projevům nezodpovědnosti při opalování se může přidat nevolnost, teploty, úžeh nebo úpal. Spálení kůže od slunce vrcholí typickým, svědivým a nevzhledným olupováním vrchní vrstvy pokožky.

Spálení od slunce je velkou komplikací pro atopiky

Lidem s atopickým ekzémem je známo, že mírné dávky sluníčka atopické pleti prospívají. Při nešetrném opalování a spálení kůže od slunce však může naopak dojít k dlouhodobému zhoršení ekzému a jeho příznaků. Spálená kůže více svědí a je ještě více vysušená, což je znatelná a nezanedbatelná komplikace pro každého, kdo dlouhodobě bojuje s tímto problémem.

První pomoc při spálení od slunce

Pomoci mohou krémy s kortikoidy ke krátkodobému ošetření nejhůře postižených míst, běžné léky proti bolesti, kosmetika s chladivým účinkem nebo obklady s obsahem aloe vera, panthenolu, vitaminu E apod. V prvních chvílích je důležité pokožku řádně ochladit - studené obklady, led, studená sprcha. Doporučují se také zábaly z bílého jogurtu, tvarohu nebo smetany. Podobně účinnými pomocníky na spálení jsou i měsíčkový nebo levandulový olej, který nevtíráme, ale jemně vklepeme prsty do pokožky.

Jak se nejlépe chránit před sluncem a předejít spálení pleti?

Přípravky pro opalování by měly chránit jak před UVB, tak i před UVA zářením. Měly by být fotostabilní - tedy chránit stejně účinně bez ohledu na intenzitu slunce. Vhodná je také voděodolnost, aby účinky přípravku neslábly vlivem pocení a po koupání. Opalovací kosmetiku používejte před každým pobytem na slunci, potírání často obnovujte, po koupání a utírání jej znovu naneste a přípravkem nešetřete ani v citlivějších oblastech, např. v obličeji. Používejte pokrývku hlavy a kvalitní sluneční brýle, dodržujte pitný režim a omezte pobyt na slunci mezi 11. a 16. hodinou odpolední, kdy je síla UV záření nejintenzivnější.

Zdroj: proalergiky.cz, ahaonline.cz, prokrasnetelo.cz, krasna.nova.cz

Foto: Pixabay.com

Dodržujte zásady bezpečného opalování, zpomalíte stárnutí pleti! patří do témat

Opalování patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Opalování

 • Darina 28.06.2016 11:06 Opalování

  Já se opaluju přímo na sluníčku na zahradě a používám po opalování Panthenol Swiss a jsem…

 • Ilona 20.05.2016 17:05 Opalování

  Ten vypadá dobre i ta cena se dá. Kouknu jeste ruzne po netu, ale zatím se mi líbí nejvíc ten, co…

 • Petruše 18.05.2016 21:05 Opalování

  krému na akné je spousta -hodne lidí si chválíBiodermu a Vichy, já mám namastnou kuzi -http://www…

 • Ilona 17.05.2016 10:05 Opalování

  Pokud trpíš akném, tak doporučuju nejaký nemastný krém-gel přímo na mastnou kuzi.

 • Venda 12.05.2016 14:05 Opalování

  AHoj holky, trpím na akné a slunecní alergii. Nemáte nekterá zkusenost s nejakým krémem nebo…

Píšeme jinde
 • Hurá do lesa na houby

  Hurá do lesa na houby

  Ke konci prázdnin, kdy už se děti začínají těšit na školu, se naše lesy opět plní houbaři. Začíná podzimní sezóna plná hřibů, bedlí i babek. Chopte se košíku a zkuste své štěstí.

 • Cuketa na talíři - recepty, které musíte vyzkoušet!

  Cuketa na talíři - recepty, které musíte vyzkoušet!

  Cuketa - velmi tvárná a zdravá zelenina, která se dá připravit na tisíce způsobů a dokáže zpestřit každý jídelníček. Její sezóna právě vrcholí, proto vám přinášíme tipy na ty nejlepší cuketové pokrmy.Zdravě.cz na Facebooku