Dodržujte zásady bezpečného opalování, zpomalíte stárnutí pleti!

Opalování k létu patří, jde však o stále náročnější zatěžkávací zkoušku pro naši pokožku. Sílu slunečních paprsků stále velká většina z nás hodně podceňuje, opalovací kosmetiku tak používáme buď nesprávnou, nebo jen v minimálním množství.

Kůže má sice rychlou regenerační schopnost a po každém spálení se poměrně rychle zahojí, následky každého nezodpovědného opalování se v ní však ukrývají dál. Po čase se tak začnou projevovat buď předčasným stárnutím pokožky, nebo i zdravotními problémy.

Typické projevy spálení kůže

V důsledku neopatrného slunění a nadměrné dávky slunečního záření, zejména typu UVB, se na kůži objeví typické a těžko přehlédnutelné příznaky popálení. Kůže zrudne, svědí, pálí či bolí, v horším případě se objeví i puchýře. K těmto projevům nezodpovědnosti při opalování se může přidat nevolnost, teploty, úžeh nebo úpal. Spálení kůže od slunce vrcholí typickým, svědivým a nevzhledným olupováním vrchní vrstvy pokožky.

Spálení od slunce je velkou komplikací pro atopiky

Lidem s atopickým ekzémem je známo, že mírné dávky sluníčka atopické pleti prospívají. Při nešetrném opalování a spálení kůže od slunce však může naopak dojít k dlouhodobému zhoršení ekzému a jeho příznaků. Spálená kůže více svědí a je ještě více vysušená, což je znatelná a nezanedbatelná komplikace pro každého, kdo dlouhodobě bojuje s tímto problémem.

První pomoc při spálení od slunce

Pomoci mohou krémy s kortikoidy ke krátkodobému ošetření nejhůře postižených míst, běžné léky proti bolesti, kosmetika s chladivým účinkem nebo obklady s obsahem aloe vera, panthenolu, vitaminu E apod. V prvních chvílích je důležité pokožku řádně ochladit - studené obklady, led, studená sprcha. Doporučují se také zábaly z bílého jogurtu, tvarohu nebo smetany. Podobně účinnými pomocníky na spálení jsou i měsíčkový nebo levandulový olej, který nevtíráme, ale jemně vklepeme prsty do pokožky.

Jak se nejlépe chránit před sluncem a předejít spálení pleti?

Přípravky pro opalování by měly chránit jak před UVB, tak i před UVA zářením. Měly by být fotostabilní - tedy chránit stejně účinně bez ohledu na intenzitu slunce. Vhodná je také voděodolnost, aby účinky přípravku neslábly vlivem pocení a po koupání. Opalovací kosmetiku používejte před každým pobytem na slunci, potírání často obnovujte, po koupání a utírání jej znovu naneste a přípravkem nešetřete ani v citlivějších oblastech, např. v obličeji. Používejte pokrývku hlavy a kvalitní sluneční brýle, dodržujte pitný režim a omezte pobyt na slunci mezi 11. a 16. hodinou odpolední, kdy je síla UV záření nejintenzivnější.

Zdroj: proalergiky.cz, ahaonline.cz, prokrasnetelo.cz, krasna.nova.cz

Foto: Pixabay.com

Dodržujte zásady bezpečného opalování, zpomalíte stárnutí pleti! patří do témat

Opalování patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Opalování

 • Darina 28.06.2016 11:06 Opalování

  Já se opaluju přímo na sluníčku na zahradě a používám po opalování Panthenol Swiss a jsem…

 • Ilona 20.05.2016 17:05 Opalování

  Ten vypadá dobre i ta cena se dá. Kouknu jeste ruzne po netu, ale zatím se mi líbí nejvíc ten, co…

 • Petruše 18.05.2016 21:05 Opalování

  krému na akné je spousta -hodne lidí si chválíBiodermu a Vichy, já mám namastnou kuzi -http://www…

 • Ilona 17.05.2016 10:05 Opalování

  Pokud trpíš akném, tak doporučuju nejaký nemastný krém-gel přímo na mastnou kuzi.

 • Venda 12.05.2016 14:05 Opalování

  AHoj holky, trpím na akné a slunecní alergii. Nemáte nekterá zkusenost s nejakým krémem nebo…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku