Jak se chránit při opalování

V létě si většina lidí ráda dopřává odpočinek u vody a vystavuje své tělo slunečním paprskům. Je však potřeba myslet na to, že navzdory tomu, že je třeba pod mrakem nebo se před sluníčkem schováváte ve stínu, musíte přesto svou pokožku chránit.

Kůže je největším orgánem našeho organismu, který pokrývá zhruba 2 m čtvereční plochy. Je důležitým vylučovacím orgánem a také pomáhá vyrovnávat teplotu mezi vnějším a vnitřním prostředím. Jsou v ní uložena tělíska pro rozeznávání teplého a studeného, tlaku, bolesti atd.

Sluneční záření je pro organismus prospěšné v omezené míře. Podle některých odborníků nám stačí pouze 20 minut pobytu na slunci, abychom získali potřebnou dávku endorfinů a také vitaminu D, který je důležitý pro růst kostí a metabolismus.

Přílišné slunění však pokožku poškozuje. Vede k předčasnému stárnutí kůže, ztrátě elasticity a tvorbě vrásek. Příčinou toho je fakt, že samotná kůže má malou schopnost regenerace. Kožní potíže se mohou objevit i několik let poté, co jste se spálili.

Doporučená a bezpečná doba pobytu na sluníčku se pohybuje v minutách, nikoli v hodinách, jak se někteří lidé mylně domnívají.

Jak chránit pokožku

Oblečení

V létě je vhodné nosit lehké bavlněné oblečení a pokožku přehnaně neodhalovat. Samozřejmostí by měla být pokrývka hlavy, která nás chrání před úpalem či úžehem a dalšími problémy, které mohou sluneční paprsky přinášet.

Také oči je třeba chránit vhodnými slunečními brýlemi. Lidé, kteří nosí dioptrické brýle, se nemusí obávat. I tato skla poskytují dostatečnou ochranu před sluncem.

Opalovací krémy s vysokým UV faktorem

Podle výše ochranného faktoru (OF, SPF) poznáte, jak dlouho můžete bezpečně pobývat na sluníčku a současně i za jakou dobu kůže bez ochrany zrudne. Prostředek s ochranným faktorem SPF 15 umožňuje trávit na sluníčku bezpečně 15 minut a současně označuje, že po zhruba 2,5 hodině fototyp I určitě zrudne.

Faktor 50+ představuje maximální ochranu a nic vyššího už na trhu nenajdete. Přípravky s vysokými filtry by měli používat hlavně děti, lidé s fototypem I a II, dále lidé s kožními alergiemi, zraněním či jinými kožními problémy.

Kvalitní ochranný přípravek by měl obsahovat UVA a UVB filtr. Právě v ochraně proti UVA a UVB záření získalo v nezávislém testu časopisu dtest velmi dobré hodnocení opalovací mléko Garnier s faktorem 20. Ze všech testovaných přípravků navíc dopadlo nejlépe ve schopnosti hydratace.

Garnier Ambre Solaire - opalovací mléko SPF20

Přípravky po opalování

Po slunění ztrácí kůže pružnost, hydrataci, je napnutá, obvykle červená a podrážděná. Na konci dne je potřeba pokožku osprchovat a očistit od písku a chlorované nebo slané vody.

Přípravky po slunění snižují podráždění a pečují o pokožku a navíc prodlužují kýžené opálení. Najdete je ve formě hydratačního mléka, oleje či sprejů. Při mírných spáleninách jsou vhodné především výrobky s vysokým obsahem aloe vera nebo s panthenolem. Aloe vera obsahuje například mléko po opalování Garnier, které vyživuje a zklidňuje pokožku po slunění a hydratuje ji po dobu 24 hodin.

Vhodné jsou také obklady z uvařeného, vychlazeného černého anebo zeleného čaje, pomáhá také smetana či bílý jogurt.

Doplňky stravy s obsahem antioxidantů

Pomáhají pokožce tím, že vážou volné radikály, dodávají pokožce živiny pro zachování pružnosti a některé podporují tvorbu melanimu a urychlují opálení.

Významné antioxidanty:

 • betakaroten
 • lykopen
 • vitamin C
 • vitamin E
 • selen

Doplňky stravy je nutné užívat zhruba 3 – 4 týdny před létem anebo plánovanou dovolenou u moře a doporučuje se nepřestat s užíváním ani po dovolené.

Užijte si krásné léto a nezapomeňte pečovat o svou pokožku.

Jak se chránit při opalování patří do témat
 • Jana 27.08.2014 07:27:21

  Tak se přidávám i já holky :) Panthenol od Swissu je super! Není drahý, nelepí a neloupu se!

  • Re: Pavla 22.06.2016 14:19:44

   Mám z něj stejný pocit, jsem s ním moc moc spokojená!

 • Ivana 30.07.2014 12:57:09

  Tak, tak :) taky jsem s Panthenolem od Swissu spokojená ;-)

 • swiss Blanka 14.07.2014 09:56:22

  Dala jsem na tebe a po mém minulém spálení jsem si Panthenol od Swissu koupila. Jsem stejně spokojená ;-) konečně jsem hnedá a ne červená a když jsem se namazala, cítíla jsem obrovskou úlevu :)

 • Adéla 01.07.2014 10:25:08

  Já po opalování používám Panthenol gel od Swissu. Chladí, neloupu se a konečně nejsem už ani červená.

 • avous 26.08.2011 11:25:08

  Ahoj v případě, že jste stejně jako já fototyp I a chtěli byste se opálit a nejde to. Zároveň chcte snížit riziko spálení a rakoviny. Podívejte se na můj článek a opálování s MT. Bez nadsázky se dá řict, že mi změnil život. Dnes už se opálím jako ostatní:
  http://www.peptidy.info/2011/08/Opalovani-s-Melanotanem-Uzasne-vysledky-pro-Vas-kteri-se-neopalite.html


Opalování patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Opalování

 • Darina 28.06.2016 11:06 Opalování

  Já se opaluju přímo na sluníčku na zahradě a používám po opalování Panthenol Swiss a jsem…

 • Ilona 20.05.2016 17:05 Opalování

  Ten vypadá dobre i ta cena se dá. Kouknu jeste ruzne po netu, ale zatím se mi líbí nejvíc ten, co…

 • Petruše 18.05.2016 21:05 Opalování

  krému na akné je spousta -hodne lidí si chválíBiodermu a Vichy, já mám namastnou kuzi -http://www…

 • Ilona 17.05.2016 10:05 Opalování

  Pokud trpíš akném, tak doporučuju nejaký nemastný krém-gel přímo na mastnou kuzi.

 • Venda 12.05.2016 14:05 Opalování

  AHoj holky, trpím na akné a slunecní alergii. Nemáte nekterá zkusenost s nejakým krémem nebo…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku