Opalování

Pomoc, mám spálenou hlavu!

Jitka Suchánková
20.07.2012

Chystáte se na dovolenou nebo na koupaliště a vaše první starost je – mám dost opalovacího krému? A s dostatečně vysokým ochranným faktorem? Na pokožku těla většinou hledíme a snažíme se ji chránit, ale napadlo vás někdy, že i na hlavě máte pokožku, která je stejně náchylná na spálení od slunečních paprsků jako zbytek těla, i když je schovaná pod vlasy?

Ona ani ta formulace – že je pokožka schovaná pod vlasy – není úplně přesná. Tedy samozřejmě fakticky tomu tak je, ale neznamená to, že by snad vlasy nepotřebovaly péči a ochranu. Existuje celá řada slunečních přípravků pro ochranu vlasu, je třeba si jen nechat poradit odborníkem a vybrat si.

Na výběr je jistě dost kvalitních výrobků různých výrobců od šamponů a kondicionérů přes nejrůznější ochranná mléka, oleje nebo spreje s vysokým UV filtrem. Těmito přípravky nešetřete a aplikujte je kdykoliv během dne do vlasů. Budou vám za to vděčné, nenaruší se sluncem jejich struktura, nebudou vysušené, lámavé ani třepivé.

Nezapomínejte, že vašim vlasů nesvědčí to, co se líbí vám – nemají rády ani slanou mořskou vodu, ani chlorovanou vodu v bazénech. Vlasy je třeba chránit, a to kvalitní vlasovou kosmetikou, před opalováním, během opalování, i po slunění.

Zejména ti lidé, kteří mají vlasů méně, by měli být obezřetní a chránit pokožku hlavy proti spálení. Jakým způsobem?

Jak ochránit pokožku hlavy

Noste pokrývku hlavy – kšiltovku, šátek, klobouk apod. Tak jako v zimě vlasy trpí v mrazu, pokud nejsou chráněny čepicí, ani v létě jim nedělá dobře sluneční záření. Pokud bude pokožka hlavy spálená, nebude moci plnit svoji funkci, vlasy budou trpět, budou nekvalitní, suché, budou se tvořit lupy a v nejhorších případech mohou vlasy i začít vypadávat.

Používejte kvalitní vlasovou kosmetiku, která vyživuje i vaši pokožku hlavy. Existují šampony s UV filtrem – nebraňte se jim a nesnažte se ušetřit, tady se to nevyplácí.

Dopřejte vaší hlavě po umytí kvalitní ochrannou masku nebo balzám – vyživuje nejen vaše vlasy, ale i pokožku hlavy.

Nezapomínejte jíst vitamíny a beta karoten v čerstvém stavu v ovoci (meruňky, broskve, mango, papája, nektarinky), v zelenině (špenát, brokolice, kapusta, hrách) a v tvrdých sýrech, ale vhodný účinný preventivní prostředek proti spálení je také beta karoten v tabletách. Chrání pokožku před škodlivým ultrafialovým zářením. Pozor – není to však všemocný lék, pouze podpůrný prostředek!

Pokud přece jen dojde ke spálení pokožky hlavy, nebojte se použít panthenol jako na jiná místa vašeho těla a poté vlasy citlivě umyjte kvalitním vyživujícím šamponem, nezapomeňte na masku nebo balzám.

Autor: Jitka Suchánková

Zabiják plodnosti - tuky a stres
Brambory - chutné i zdravé

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Homeopatie
Homeopatika

Homeopatie

31.07.2012

Alternativní léčba je stále ještě hodně opomíjena. Přitom homeopatická léčba pomáhá tam, kde konzervativní terapie selhává.

Zabiják plodnosti - tuky a stres
Jak otěhotnět

Zabiják plodnosti - tuky a stres

30.07.2012

S neplodností bojuje až 15 % českých párů. Jednou z nejčastějších příčin je u žen problém s ovulací a u mužů nekvalitní spermie. Těmto problémům se přitom dá snadno vyhnout. Důleži ...

Lehká sádra
Zlomenina

Lehká sádra

26.07.2012

Do lehké sádry se vyplatí investovat. Dobu hojení zkrátí až o týden, zmírní bolest, sníží riziko komplikací a můžete se v ní i koupat. A navíc na ni od ledna přispívají zdravotní p ...