Potvrzeno, solária škodí zdraví!

Vzhled pokožky v bronzově hnědém odstínu se stal za poslední dobu velkým trendem. Snědé tělo láká jak mladistvé a dospívající, tak i dospělé a tak se právě solária stala velmi navštěvovanými místy, kam lidé chodí chytat bronz a relaxovat. Poslední studie však bohužel vyprovokovaly lékaře k tomu, že nyní chtějí solária zakázat!

Účinky solária jsou jak pozitivní, tak i negativní. Solárium je vítané především v léčbě kožních onemocnění, při léčbě světlem nebo je vhodné pro samotnou relaxaci a v neposlední řadě i v samotném vzhledu opálené pokožky. Toto vše by bylo naprosto vítané, kdyby solária neměla negativní stránky, které mají bohužel mnohem závažnější charakter.


Jak solária škodí zdraví?

 • způsobují vznik nádorů kůže
 • oslabují imunitní systém kůže
 • podporují rychlejší proces stárnutí kůže

Dle studií a následných výzkumů se skutečně potvrdilo, že solária způsobují rakovinné onemocnění kůže. Zatímco dříve se maligní melanom kůže vyskytoval spíše u starších lidí, v dnešní době se objevuje ve velkém počtu zejména u mladých lidí. O to smutnější je, že počet tohoto nádorového a velmi zákeřného onemocnění stoupá u dospívajících dětí. Lékaři jsou tak přesvědčeni, že hlavními činiteli, kteří se na četném výskytu rakoviny kůže podílejí jsou právě solária! Jedním z vysvětlení vědců je fakt, že děti tvoří nejohroženější skupinu právě proto, že nemají dostatečně vyvinutou obranyschopnost pokožky.

Studie ukázaly, že každý desátý mladistvý pravidelně navštěvuje solární studia a převedeme-li toto číslo jen na ženy, je návštěvnicí solária každá druhá žena. Nejvíce umělé opalování využívá věková kategorie mezi 20. a 30. rokem života. V těchto případech se však zhoubná rakovina kůže zvýšila o 75%.

 

Tato procenta jsou skutečně alarmující a bijí na poplach. Například ve Skotsku, Německu a některých státech USA je užívání solárií mladším 18-ti let zakázáno. Proto se i lékaři v České Republice rozhodli, že budou usilovat o to, aby Ministerstvo zdravotnictví vydalo zákaz či vyhlášku, aby byla solária mladistvým do 18-ti let zakázána. Starší 18-ti let by museli při návštěvě solárního studia podepsat prohlášení, že si jsou vědomi, jak záření ze solárií poškozuje zdraví a že se tomuto riziku vystavují.

Toto varování je přirovnávané ke krabičkám cigaret, na kterých je též informační štítek, co může vdechování tabákového kouře způsobit za onemocnění a hlavně nejvíce obávanou chorobu - rakovinu.

 


Co je to maligní melanom kůže?

 • jde o zákeřné rakovinné onemocnění kůže, kdy rakovinné buňky napadají pigmentové buňky
 • příčinou melanomu je hlavně UV záření - zejména UVB záření
 • jelikož se jedná o onemocnění, kterého si zpočátku dotyčný nemusí ani povšimnout, je nutné dbát velké opatrnosti a „znát" své tělo a vědět jaká znaménka se nám kde vyskytují
 • znaménka je nutno hlídat (tvar, velikost, barvu, vystouplost, event.krvácení,  ...) a v případě změny znaménka je nutné co nejdříve vyhledat lékaře (dermatovenerologa), který znaménka prohlédne a vyšetří
 • v případě, že by se nějaké znamínko jevilo jako rizikové, naplánuje lékař jeho vyjmutí a následné přesné bioptické vyšetření
 • samotná léčba se pak odvíjí dle velikosti a stádia postižení
 • opět zde platí pravidlo, čím dříve k lékaři přijdete, tím lépe, neboť prodleva jednoho roku může rozhodnout o délce vašeho života!

Myslíte si, že solária skutečně způsobují melanom kůže? Pokud jste návštěvník/nice solária, přemýšlel/a jste o tom, že jej přestanete navštěvovat?

Potvrzeno, solária škodí zdraví! patří do témat
 • Veronika 15.03.2013 10:41:32

  Jedna věc je, že je to nezdravé, druhá ta, že se nikdy neopálíte do krásné hnědé barvy, ale vždycky do žloutenkového mrkvového odstínu, který je až k smíchu :D vždycky poznám, kdo je opálený v solárku a kdo od slunce.. jsou to vyhozené peníze za to, že vypadáte jak klauni a ještě si myslíte jak nejste krásní a sexy :D:D:D:D:D:D:D:D hahahahahaa :D:D:D:D:D:D

 • solárium lucie 10.05.2010 10:45:47

  Ano, oni sice píší, že je škodlivé záření UVB, ale trubice v soláriích podle evropských norem, mají hranici záření UVB sníženou úplně na minimum (ta je vlastně zodpovědná za to spálení), které se rovná referenčnímu slunci, takže tam se nemůžete spálit, pokud tam chodíte v doporučených intervalech. A nejhorší pro pokožku je, když se spaluje. A navíc na sluníčku je ještě záření UVC, které je nejvíce škodlivé a v soláriích se toto záření nevyskytuje! Takže prevence před spálením, je opalování :-) samozřejmě se solární kosmetikou :-)

 • solárium lucie 10.05.2010 10:45:31

  Ano, oni sice píší, že je škodlivé záření UVB, ale trubice v soláriích podle evropských norem, mají hranici záření UVB sníženou úplně na minimum (ta je vlastně zodpovědná za to spálení), které se rovná referenčnímu slunci, takže tam se nemůžete spálit, pokud tam chodíte v doporučených intervalech. A nejhorší pro pokožku je, když se spaluje. A navíc na sluníčku je ještě záření UVC, které je nejvíce škodlivé a v soláriích se toto záření nevyskytuje! Takže prevence před spálením, je opalování :-) samozřejmě se solární kosmetikou :-)

 • solárium lucie 10.05.2010 10:44:13

  Ano, oni sice píší, že je škodlivé záření UVB, ale trubice v soláriích podle evropských norem, mají hranici záření UVB sníženou úplně na minimum, které se rovná referenčnímu slunci, takže tam se nemůžete spálit, pokud tam chodíte v doporučených intervalech. A nejhorší pro pokožku je, když se spaluje. A navíc na sluníčku je ještě záření UVC, které je nejvíce škodlivé a v soláriích se toto záření nevyskytuje! Takže prevence před spálením, je opalování :-) samozřejmě se solární kosmetikou :-)

 • solárium Ivana 12.11.2009 13:09:58

  Lidičky,nikdy nikdo neříkal,že je solárium zdravé vždycky se vědělo,že tam nějaké riziko je.Ale stále je menší jak na sluníčku.Sluneční záření je ve stejné kategorii,jako nyní solária od roku 1992!Když navštívíte solária kontrolujete si sami druh a dávku ultrafialového záření.Prostě všeho s mírou!!! Hlavně používejte kosmetiku do solária.

 • solárium Renata 17.09.2009 11:57:12

  V soláriu jsem nikdy nebyla a ani se nechystám,raději si počkám na přírodní slunce a před špatným slunečním zářením
  se chráním vysokýmy faktory,le solárka neodsuzuji,když je lidé navštěvují tak proč ne. Pokud by to ale mělo být zdravotně závadné, tak tam raději nechoďte.Pa Renča

 • Solarium Andrea 14.09.2009 13:20:03

  ano už jsem o tom slyšela ja tam chodím jednou týdně a myslím že to není tak moc často.

 • Solárko Hanka 07.08.2009 12:55:21

  Taky jsem už o tom slyšela, chodím každý týden a nepřestanu. Baví mě krásná hnědá kůže a hlavně se mi fakticky zlepšila pleť. Co jsem se napoužívala všelijakých přípravků a všechno to bylo k ničemu, ale sotva jsem začala chodit dosolárku, hned bylo vidět zlepšení. Takže já chodit nepřestanu.

 • Solárium Majda 06.08.2009 19:35:25

  Teď jste mě teda docela šokovali, slyšela jsem už něco ve zprávách, ale přece jen, vidět to černé na bílém…do solárka chodím docela často, hodně se mi po něm zlepšila pleť a připadá mi, že jsem po návštěvě solárka vždycky taková plná energie. Budu si o tom muset sehnat asi více informací.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Opalování patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Opalování

 • Darina 28.06.2016 11:06 Opalování

  Já se opaluju přímo na sluníčku na zahradě a používám po opalování Panthenol Swiss a jsem…

 • Ilona 20.05.2016 17:05 Opalování

  Ten vypadá dobre i ta cena se dá. Kouknu jeste ruzne po netu, ale zatím se mi líbí nejvíc ten, co…

 • Petruše 18.05.2016 21:05 Opalování

  krému na akné je spousta -hodne lidí si chválíBiodermu a Vichy, já mám namastnou kuzi -http://www…

 • Ilona 17.05.2016 10:05 Opalování

  Pokud trpíš akném, tak doporučuju nejaký nemastný krém-gel přímo na mastnou kuzi.

 • Venda 12.05.2016 14:05 Opalování

  AHoj holky, trpím na akné a slunecní alergii. Nemáte nekterá zkusenost s nejakým krémem nebo…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku