Sluneční paprsky - nebezpečí pro kůži i pro oči

Léto je v plném proudu a zatím to podle všeho vypadá, že letošní prázdniny budou na množství slunečních paprsků opravdu nadprůměrné. Proto je důležité zejména v tuto dobu myslet na ochranu před sluncem a na rizika spojená s nadměrným slunečním zářením.

Ochrana kůže při opalování je pro většinu lidí samozřejmostí. Neměli bychom ale zapomínat chránit také  své oči, které jsou intenzivními slunečními paprsky ohroženy.

Sluneční záření

Sluneční svit je jeden z nejdůležitějších zdrojů energie pro život na naší planetě. Vzniká jadernými přeměnami uvnitř slunce a jeho spektrum můžeme dělit na:

 • Ultrafialové záření
 • Viditelné záření
 • Infračervené záření

Právě ultrafialové záření (UV), které má z těchto tří nejkratší vlnovou délku, způsobuje zdravotní problémy. UV záření se opět podle vlnové délky dělí na UVA, UVB a UVC. UVC záření, které má vlnovou délku nejkratší a je nejpronikavější, je naštěstí inhibováno vzdušným kyslíkem (reaguje s dvojatomovou molekulou kyslíku a následně způsobuje vznik ozónu), tudíž se ho k našemu oku, pokud nejsme zrovna v na vrcholu Everestu, příliš nedostane. Většinu problémů tedy způsobují spíše zbylá dvě záření. Jejich nadměrné množství může vést k poškození rohovky, sítnice a oční čočky.

Důsledkem odrazu od okolního prostředí je sluneční záření nejintenzivnější na písčitých plážích, zasněženém prostranství a vodních hladinách.

Ochrana očí

Mezi základní prostředky při ochraně očí proti slunci patří sluneční brýle. Při výběru slunečních brýlí je nutno dbát na kvalitu a nenechat se zlákat nízkou cenou. I když mohou mít některé z brýlí za pár desetikorun prodávaných na různých tržištích označení o splnění všech evropských norem, nemusí být vše nutně pravda. Proto je vždy lepší sluneční brýle kupovat v optice nebo jiném důvěryhodném obchodě.

Zornice oka, která je jakýmsi regulátorem množství světla vstupujícího oka, se důsledkem tmavých světel pohlcujících viditelné světlo rozšiřuje. Tím do oka vstupuje více škodlivého UV záření, což následně může vést k poškození čočky a sítnice. Z těchto důvodů opravdu záleží na kvalitě brýlí a jejich UV filtru.

Sluneční paprsky mohou proniknout i z boku brýlí. Ochranu navíc může poskytnout čepice s kšiltem nebo klobouk. Ty nejenže brání přímému dopadu paprsků na oči, ale také chrání před úpalem a spálením pokožky.

Výhodu mohou mít lidé s kontaktními čočkami, neboť mnoho kontaktních čoček již v sobě má zabudovaný UV filtr. UV filtr mají dokonce i některé umělé čočky implantované při různých operacích namísto poškozené nebo špatně fungující oční čočky.

Péče o brýle

Při péči o brýle dbáme na to, abychom k jejich čištění nepoužívali drsné tkaniny ani papírové kapesníky. Brýle ošetřujeme doporučenými čistícími prostředky. Použít můžeme i vlažnou vodu s trochou saponátu. Brýle neponecháváme na místě vystaveném působení přímého vlivu slunečních paprsků, například za oknem auta.

 

Nosíte sluneční brýle? Podle jakých parametrů si brýle vybíráte?

Sluneční paprsky - nebezpečí pro kůži i pro oči patří do témat
 • Beáta 10.08.2016 15:41:13

  Sluníčko je zrádné, proto se po opalování natírám Panthenolem 10% Swiss z TV reklamy je supeeeeeer

 • Hana 07.06.2016 12:34:46

  Když mě ze slunce pálí oči vždy si kapu Ocutein kapky Sensitive, ty jsou na přecitlivělé oči moc dobré

 • Poraďte Lukáš 05.07.2010 13:38:25

  Když nosím brýle na dálku a kontaktní čočky nesnesu, co dělat? Nemají dioptrická skla také ochranný filtr? Samozabarvovací skla mi totiž také nevyhovují.

  • Re: Poraďte Petr 06.07.2010 20:09:27

   Ano, pokud vím, tak dioptrická skla by v sobě UV filtr měla mít taktéž zabudovaný. To jestli mají vaše brýle UV filtr, si můžete nechat ověřit v optice. Jinak také není problém si nechat vyrobit v optice sluneční dioptrické brýle, přičemž tmavé sklo může být i odnímatelné...

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Opalování patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Opalování

 • Darina 28.06.2016 11:06 Opalování

  Já se opaluju přímo na sluníčku na zahradě a používám po opalování Panthenol Swiss a jsem…

 • Ilona 20.05.2016 17:05 Opalování

  Ten vypadá dobre i ta cena se dá. Kouknu jeste ruzne po netu, ale zatím se mi líbí nejvíc ten, co…

 • Petruše 18.05.2016 21:05 Opalování

  krému na akné je spousta -hodne lidí si chválíBiodermu a Vichy, já mám namastnou kuzi -http://www…

 • Ilona 17.05.2016 10:05 Opalování

  Pokud trpíš akném, tak doporučuju nejaký nemastný krém-gel přímo na mastnou kuzi.

 • Venda 12.05.2016 14:05 Opalování

  AHoj holky, trpím na akné a slunecní alergii. Nemáte nekterá zkusenost s nejakým krémem nebo…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku