Solárium – ano, či ne?

O škodlivosti solárií se toho už hodně namluvilo i napsalo. Kde se skrývá pravda, to si neodvažuji hodnotit. Podle mých zkušeností a veškerých informací bych se klonila k názoru, že není třeba si zahrávat s ohněm, a pokud někdo skutečně chce využívat kladů, které mu solárium poskytuje, pak rozhodně nesmí zapomínat na rozumnou míru.

Klady solária

Pokud překonáte ten prvotní chtě-nechtě nepříjemný pocit, kdy uléháte nebo se ve stoje zavíráte do kabinky, a pokud zaženete myšlenky typu – jestli se zaseknou hodiny a dveře nepůjdou otevřít, tak se tady uškvařím dočerna – pak už si můžete jen vychutnávat dle mého názoru samé příjemné věci.

Je to především teplo, světlo a ve většině případů také hudba či alespoň rozhlasové vysílání. No a samozřejmě také hlavní následný efekt – opálení celého těla.

Rizika solária

Bohužel ke snědé pleti ale jedna návštěva nestačí, a čím víc pobytů v soláriu, tím větší riziko pro naši kůži. Opalování určitě zatěžuje a vysušuje kůži, nadměrné opalování, ale zejména pak spálení kůže, však může být jedním z impulsů vedoucích k onemocnění kůže.

Při kontrolním měření se zjistilo, že mnohá solária nesplňují stanovené hodnoty vyzařování. To je zvlášť nebezpečné - ještě více se tím zvyšuje riziko vzniku nádorů kůže. Proto si myslím, že by se měla zintenzívnit kontrola solárních trubic a tlačit v tomto směru na provozovatele, aby ve vlastní snaze o výdělek nehazardovali se zdravím svých klientů. Mít trubice splňující podmínky zdravého opalování, to je základ tohoto podnikání.

Mysleme hlavně na zdraví

Máme-li i přes vědomá rizika potřebu navštěvovat solárium, abychom docílili bronzového nádechu pleti, pak bychom měli tyto návštěvy omezovat na frekvence nezbytně nutné. Rozhodně ne každý den a rozhodně se v letním či jiném teplejší období nevystavovat záření v soláriu a následně i přímým slunečním paprskům.

Nezapomínejme, že i toto umělé opalování může vyvolat alergii na slunce. Důležitá je správná ochrana kůže. Nejlepší je pořídit si kvalitní kosmetiku určenou přímo do solárií – je vhodné ji použít před tímto umělým sluněním, a pak doma po koupeli jiný speciální typ pro ošetření pleti.

Ať chceme nebo nechceme, pleť se nám opalováním vysušuje, ztrácí na elastičnosti a přibývá nám vrásek, takže je třeba tomu co nejvíce bránit.

Další přínosy solária

 • posiluje imunitní systém – prevence proti virózám
 • zlepšuje krevní oběh
 • podporuje tvorbu serotoninu – prevence proti tzv. zimní depresi (SAD)
 • měli bychom mít menší chuť na sladké (hlavně v zimním období)
 • zlepšuje pocit osobní spokojenosti
 • pomáhá zmírnit projevy lupénky, akné, atopického ekzému a dalších kožních abnormálií
 • podporuje syntézu životně důležitého vitamínu D3Solárium – ano, či ne? patří do témat
 • Markéta 27.08.2014 07:24:40

  Ahojky, holky přijela jsem z dovči (Kréty) a po poprvé co se od moře neloupu!! Koupila jsem si sebou Panthenol od Swissu a každý večer se poctivě mazala :)

 • Mirka 04.07.2014 09:18:17

  Holky, tak Panthenol od Swissu jsem už i já vyzkoušela :) a musím říct, že super! Kůže je po něm fajn, nelepí krásně voní a jsem hnedá konečně ;-)

 • Aneta 01.07.2014 10:33:17

  Tak to se přidávám :) Panthenol od Swisu znám díky paní taky v solárku, která ho pravidelně užívá a jsem ji vděčná, neloupu se a opálení déle vydrží.

 • panthenol Monika 20.05.2013 11:20:58

  Do solária chodím pravidelně hlavně v zimě a hodně se mi osvědčil panthenol od swissu, který výborně hydratuje pokožku a nezanechá mastný film na oblečení.


Opalování patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Opalování

 • Darina 28.06.2016 11:06 Opalování

  Já se opaluju přímo na sluníčku na zahradě a používám po opalování Panthenol Swiss a jsem…

 • Ilona 20.05.2016 17:05 Opalování

  Ten vypadá dobre i ta cena se dá. Kouknu jeste ruzne po netu, ale zatím se mi líbí nejvíc ten, co…

 • Petruše 18.05.2016 21:05 Opalování

  krému na akné je spousta -hodne lidí si chválíBiodermu a Vichy, já mám namastnou kuzi -http://www…

 • Ilona 17.05.2016 10:05 Opalování

  Pokud trpíš akném, tak doporučuju nejaký nemastný krém-gel přímo na mastnou kuzi.

 • Venda 12.05.2016 14:05 Opalování

  AHoj holky, trpím na akné a slunecní alergii. Nemáte nekterá zkusenost s nejakým krémem nebo…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku