Zdravé opalování

Opálení si většinou spojujeme s aktivním životním stylem a s pobytem venku. Opálenou kůži často považujeme za krásnější, zdravější a přitažlivější než pleť neopálenou. Existuje ale opalování, které je zdravé a pleti ani nám neubližuje?

Najít míru, při které nám sluníčko přináší potřebný vitamin D, energii, dobrou náladu a zároveň nehrozí zhoubným onemocněním kůže, není jednoduché. Pokud si nechceme ublížit, měli bychom začít tím, že zjistíme, jaký máme typ pokožky a jakou dobu právě naše pokožka na slunci unese.

Lidskou pokožku dělíme podle snášenlivosti slunečního záření na tzv. fototypy. Stupnice se řídí barvou vlasů, očí a typem pleti. Obecně platí, že sluneční záření snášejí lépe lidé tmavovlasí a tmavoocí než lidé světlovlasí, rusovlasí s modrýma a zelenýma očima a světlou pletí.

Fototyp v závislosti dispozic pro příjímání slunečních paprsků je důležitým faktorem při určení ochranného faktoru, který by měl mít váš opalovací krém.

Druhy fototypů

Fototyp I: velmi citlivý

Na sluneční záření reaguje citlivě, někdy až alergicky. Vyznačuje se citlivou pokožkou, rezavými vlasy a množstvím pih. Jeho pokožka nikdy nezhnědne a naopak se často spálí. Přirozená vlastní ochrana pokožky mizí po 5 – 10 minutách pobytu na slunci.

Fototyp II: citlivý

Na sluneční záření reaguje citlivě. Vyznačuje se světlou pokožkou. Pokožka se opaluje pomalu, často se spálí a někdy mírně zhnědne. Lidé s tímto typem mají většinou blond vlasy, pihy. Přirozená vlastní ochrana pokožky mizí po 10 – 20 minutách pobytu na slunci.

Fototyp III: normální

Na sluneční záření reaguje normálně bez alergických reakcí. Pokožka se opaluje dohněda, lidé tohoto typu mají tmavě blond až světle hnědé vlasy a málo pih. Přirozená vlastní ochrana pokožky mizí po 15 – 25 minutách pobytu na slunci.

Fototyp IV: odolný

Vůči slunečnímu záření je odolný. Snědá pokožka se velmi rychle opaluje a opálení si uchovává delší dobu než u ostatních fototypů. Lidé s tímto typem pokožky mají hnědé až černé vlasy, pihy výjimečně. Přirozená ochrana pokožky mizí po 20-30 minutách pobytu na slunci.

Jak se správně opalovat

Pokud víte, ke kterému fototypu patříte, máte dobrý základ přežít na slunci ve zdraví. Důležité je dodržet několik zásad:

  1. Za každou cenu se určitě vyhněte spálení. Spálení je nejen nepříjemné, ale kůži může trvat dlouhou dobu, než se z něj vzpamatuje
  2. Na slunci buďte opatrní, obzvláště na horách nebo v jižních krajích. Nezapomínejte, že sluneční svit je nejintenzivnější mezi desátou až patnáctou hodinou.
  3. Opalujte se pozvolna a během prvních dní nezůstávejte na slunci příliš dlouho. Měli byste používat opalovací krém s vysokým ochranným faktorem.
  4. Nesnažte se být opálení celý rok. Je důležité, abyste nepřekročili celkovou roční dávku ultrafialového záření, což je 25kJ/m2
  5. Vždy si chraňte oči
  6. Vyhněte se účinkům UV záření v těchto případech:
  • pokud jste těhotná
  • máte velmi citlivou kůži
  • jste nalíčená
  • berete léky

 

Chráníte se při opalování krémem s ochranným faktorem nebo používáte přípravky a krémy bez ochranného faktoru, abyste rychleji získali hnědou barvu?

Zdravé opalování patří do témat
  • swiss Blanka 14.07.2014 09:48:21

    Tak a konečně sluníčko je tady ;-) Panthenol od Swissu je perfektní! Já kupuji hlavně gel, chladí, příjemně voní a kůži chrání ;-)

    • Re: swiss Linda 26.07.2016 13:42:22

      Mě se krásně tento gel roztírá, po opalování už nepoužívám nic jiného 10% panthenolu je prostě 10%, to vám nikdo jiny nedá, doporučuju

  • opalování Radka 20.08.2014 09:35:12

    Já jsem taky se dlouho nemazala a když jsem od přítele dostala balíček s věcmi do solárka i po opalování byl tam Pantehnol od Swissu. ?? Skvělý:) nejsem červená a celkově je opálení lepší a dlouho vydrží.

  • Veronika 01.07.2014 10:23:23

    Já jsem na tom kdysi byla úplně stejně, ale pak jsem si nechala poradit a začala se i po opalování mazat. Koupila jsem si Panthenol od Swissu a je super!

  • panthenol Věrka 20.05.2013 11:10:35

    Panthenol od swissu doma taky moc dobře známe. Výborně hydratuje pokožku po opalování a nezanechává žádné mastné stopy.

  • Andrea 31.07.2012 18:16:36

    O zdravém opalování se více dozvíte na www.komunita111.cz

  • taky Zdena 10.07.2012 15:59:09

    Já taky používám tento panthenol swiss..vždycky potom můžu jít v klidu na druhý den zase na sluníčko..bude to jeho dobrým složením..mám ho jako tělové mléko.

  • spálená Linda 03.07.2012 20:23:42

    Já mám ten problém, že jsem tak dlouho na sluníčku, že se často spálím..nikdy nevím kdy mám dost, až doma to vždycky poznám. Naštěstí mám doma Panthenol swiss. Je moc dobrý a účinný, hodně mi pomáhá pokožku uklidnit..používám gel, krásně to chladí. Má moc kvalitní složení a není drahý..


Opalování patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Opalování

  • Darina 28.06.2016 11:06 Opalování

    Já se opaluju přímo na sluníčku na zahradě a používám po opalování Panthenol Swiss a jsem…

  • Ilona 20.05.2016 17:05 Opalování

    Ten vypadá dobre i ta cena se dá. Kouknu jeste ruzne po netu, ale zatím se mi líbí nejvíc ten, co…

  • Petruše 18.05.2016 21:05 Opalování

    krému na akné je spousta -hodne lidí si chválíBiodermu a Vichy, já mám namastnou kuzi -http://www…

  • Ilona 17.05.2016 10:05 Opalování

    Pokud trpíš akném, tak doporučuju nejaký nemastný krém-gel přímo na mastnou kuzi.

  • Venda 12.05.2016 14:05 Opalování

    AHoj holky, trpím na akné a slunecní alergii. Nemáte nekterá zkusenost s nejakým krémem nebo…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku